Probiotyki co to jest?

Właściwy sposób odżywania to obok zdrowego stylu życia podstawa funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki temu właśnie możemy być zdrowi. Bardzo dużym wsparciem dla nas są probiotyki. Wpływają one korzystnie nie tylko na przewód pokarmowy ale też na cały organizm.
Historia probiotyków zaczyna się od sfermentowanego mleka. Pierwsze opisy przygotowania napoju z mleka sfermentowanego pochodzą już ze starożytnego Rzymu i Grecji. A starożytni lekarze Bliskiego Wschodu polecali właśnie fermentowane mleko w leczeniu chorób żołądka oraz aby pobudzić apetyt.


Już w naszych czasach szybko stwierdzono korzystny wpływ niektórych bakterii znajdujących się w jogurcie na odporność organizmu.
Samo słowo probiotyk pochodzi z języka greckiego, od słów pro bios i właśnie oznacza dla życia.

probiotyki
Współcześnie wiąże się to z badaniami nad niekorzystnym wpływem antybiotyków na mikroflorę jelitową. W przeciwieństwie do korzystnego wpływu pożytecznych bakterii – właśnie probiotyków.
Obecnie probiotykami określamy żywe, bakteryjne dodatki do żywności wpływające korzystnie i poprawiające funkcjonowanie naszego przewodu pokarmowego i przez to wykazujące korzystne działanie zdrowotne. Ogólnie rzecz biorąc zalicza się do nich bakterie produkujące kwas mlekowy i niektóre drożdżaki. Podstawowym źródłem probiotyków są oprócz preparatów farmaceutycznych, suplementy diety oraz mleczne napoje fermentowane a więc: kefir, kwaśne mleko, maślanka, jogurt oraz produkty kiszone takiej jak kiszona kapusta oraz ogórki.


Dobry probiotyk?

Powinien naturalnie występować w zdrowej mikroflorze jelita grubego.
Powinien być odporny na działanie soku żołądkowego i żółci


Musi być odporny na bakteriocyny i kwasy produkowane przez obecną w przewodzie pokarmowym mikroflorę.
Musi mieć zdolność do zasiedlania i przylegania do określonych miejsc w organizmie
Działanie każdego probiotyku powinno być dobrze poznane. Takie gruntowne przebadanie odziaływania probiotyku zajmuje kilka lat jest wiec bardzo długotrwałe i kosztowne.


Jak działają probiotyki

Tak więc w jelitach zdrowego człowieka 90% bakterii tam występujących stanowią właśnie korzystne bakterie kwasu mlekowego. Ale sytuacja ta zmienia się podczas stresu, przy niewłaściwym żywieniu oraz po przyjmowaniu antybiotyków. Wtedy to szkodliwe bakterie bardzo szybko się namnażają niszcząc lub uniemożliwiając wzrost „dobrym” bakteriom.


Wtedy właśnie konieczne jest przyjmowanie bakterii probiotycznych. Probiotyki zwiększają dobrą mikroflory jelitowej i przywracają jej równowagę. Bardzo istotne jest aby probiotyki nie zostały usunięte wraz z resztkami trawionego pożywienia. Powinny mieć dobrą przyczepność do ściany jelita. Dzięki temu tworzy się pozytywne biofilm na ściance jelit.


Stosowanie probiotyków zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki przy stosowaniu antybiotyków.
Oprócz tego bakterie probiotyczne mają działanie przeciwnowotworowe.


Aby probiotyki mogły skutecznie działać trzeba je podawać w określonej ilości, formie i być przyjmowanie przez określony czas. Należy przyjmować taką ilość bakterii probiotycznych aby zapewnić ich odpowiednie bytowanie w naszych jelitach. Bardzo ważny jest też prawidłowy proces technologiczny przy wytwarzaniu probiotyków a także sposób ich pakowania i przechowywania.
Najlepsze probiotyki zawierają produkty mleczne. Są one naturalnym środowiskiem występowania takich bakterii. Można też je w ten sposób podać w dużej ilości a ich podanie wraz z żywnością znacznie poprawia ich przyswajalność. Oprócz tego laktoza jest też naturalnym stymulatorem wzrostu.


A co to są prebiotyki?


O tym czy probiotyki prawidłowo się rozwijają w naszych jelitach decyduje obecność substancji które stanowią dla nich pożywkę. Są to właśnie prebiotyki. Mogą to być naturalne składniki diety ale też mogą być specjalne dodatki do żywności.
Prebiotyki są dokładnie wyselekcjonowanymi o sprawdzonym działaniu substancjami. Obecnie najlepiej znane to inulina i oligofruktoza. Naturalnie występują one w produktach pochodzenia roślinnego, m.in. w cykorii, karczochach, szparagach i czosnku.


Warto zaznaczyć, że istnieje także połączenie probiotyku i prebiotyku i jest to synbiotyk.


Tak więc podsumowując korzystne wpływ probiotyków na nasze zdrowie jest niezaprzeczalne a równowaga naszego ekosystemu jelitowego stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.